Blogg

Palestinsk valg i 2012?

Palestinsk valg i 2012?

Håpet i Palestina er at det gjennomføres valg i løpet av 2012. En forutsetning er at samlingsprosessen går sin gang, og at frihet og menneskerettigheter respekteres. Et steg i riktig retning ble tatt i forrige uke da valgkommisjonen i Gaza igjen åpnet sine lokaler.

Les mer om Palestinsk valg i 2012?

Norsk Folkehjelp øker skredberedskap

Mye nedbør og skifte i værforholdene gjør at skredfaren nå er stor mange steder i landet. Norsk Folkehjelp øker derfor beredskapen.

Norsk Folkehjelp øker skredberedskap

– Det er lokale variasjoner, men det er ikke til å komme bort fra at skredfaren nå er uvanlig stor mange steder i landet, sier Erlend Aarsæther beredskapsansvarlig i Norsk Folkehjelp Sanitet.

– Flere av våre skredgrupper har økt beredskapen og vi ber folk om å ta forholdsregler dersom de planlegger å legge ut på tur.

Råd

Norsk Folkehjelp har tre råd for ferdsel i skredutsatte områder:

  • Hold deg unna bratte fjellsider når skredfaren er så stor. Normalt vil ikke snøskred løsne i helinger under 30 grader.
  • Ta alltid med nødvendig sikkerhetsutstyr som skredsøker, sondestang og spade ved ferdsel i skredutsatte områder, og tren på å bruke ustyret før ulykken skjer.
  • Skal du ferdes i bratte fjell bør du ta skredkurs.

– Dersom ulykken først er ute er det helt avgjørende at kameratene dine kan redde deg. Ved skred kan det stå om minutter. Selv om vi har mannskaper som er raske til å rykke ut, kan den organiserte redningstjenesten komme for sent. Derfor er det viktig at man ikke kjører alene, og at man har trent på kameratredning, sier Erlend Aarsæther i Norsk Folkehjelp.

Aksjoner

Norsk Folkehjelp Tromsø skredgruppe har hatt økt beredskap hele den siste uken, og var lørdag i innsats i forbindelse med takraset som gikk fra Storelvahallen like utenfor Tromsø.

– Vi har hatt mange ras de siste årene og har etter hvert fått en meget skarp beredskap for å rykke ut på disse hendelsene. På lørdag hadde vi ti mannskaper i innsats bare 20 minutter etter at alarm gikk, sier skredleder Stian Edvardsen i Norsk Folkehjelp Tromsø.

Også hos Norsk Folkehjelp Nesset er beredskapen økt etter at det gikk flere skred i Sunndal natt til mandag. Her er skolene stengt og skredfaren er vurdert som meget høy. Sanitetsleder Dagfinn Meisingset forteller de har økt beredskapen og er klare til å rykke ut på kort tid dersom noe skulle skje.

Mannskaper fra Norsk Folkehjelp rykket også ut til Tysdalsvannet i Rogaland der en 69 år gammel mann omkom da et is- og snøras traff bilen hans i forrige uke.

 

Støtt vårt arbeid